Wycieczka do Jednostki Wojskowej Nr 4393 w Leźnicy Wielkiej

W dniu 16 października 2012 grupa uczniów z klas trzecich naszego gimnazjum udała się do Jednostki Wojskowej 4393 w Leźnicy Wielkiej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w wojsku a także obcowania ze sprzętem wojskowym. Przewodnikiem i opiekunem całej „wyprawy” był sierżant Grzegorz Klepaczka. Młodzież gimnazjalna swoje zwiedzanie rozpoczęła od wizyty na Sali Tradycji, gdzie młodszy chorąży Tomasz Kupis przedstawił krótką historię I Dywizjonu Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po krótkim „wykładzie” uczniowie mogli podziwiać znajdujące się tam eksponaty, zdjęcia, puchary oraz miejsce pamięci żołnierzy poległych na misjach pokojowych. Uczennica Daria Stefańska w imieniu wszystkich zebranych dokonała wpisu do Księgi Pamiątkowej. Następnie uczniowie udali się na prezentację opancerzonego pojazdu „KTO ROSOMAK” wykorzystywanego, m.in. w misji ISAW AWGANISTAN. Jeden z żołnierzy przedstawił pokrótce najważniejsze informacje dotyczące pojazdu, a następnie każdy mógł obejrzeć pojazd od środka, usiąść za sterami, czy też na tzw. „kipie” gdzie zazwyczaj siedzą żołnierze jadący na akcję. Kolejnym punktem było zapoznanie z uzbrojeniem będącym na wyposażeniu żołnierzy I Batalionu Kawalerii Powietrznej. Uczniowie mogli wziąć broń do własnych rąk. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem służyli pomocą w obsłudze a także udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów. Gimnazjaliści wzięli także udział w kursie pierwszej pomocy przeprowadzonym przez wojskowego ratownika medycznego kapral Annę Wieteską- Wikińską. Na początek żołnierze zaprezentowali pomoc rannemu na polu walki, następnie pani ratownik przedstawiła i opisała zastosowanie środków pierwszej pomocy. Kolejnym punktem szkolenia była prezentacja resuscytacji oraz wszelkich działań podejmowanych w czasie zagrożenia życia. Chętni uczniowie mogli przeprowadzić ćwiczeniową akcję na fantomie. Sprzęt, na którym ćwiczyli gimnazjaliści podłączony był do komputera, co umożliwiało sprawdzenie poprawności wykonywanych działań i skorygowanie ewentualnych błędów. Po owocnym aczkolwiek wyczerpującym kursie była także chwila relaksu w wojskowej kantynie. Każdy mógł zjeść ciepły posiłek i wypić herbatkę w miłym towarzystwie. Na koniec sierżant Klepaczka zaprosił uczniów na lotnisko wojskowe gdzie mogli oni podziwiać śmigłowiec MI 8. Każdy chętny pod czujnym okiem technika pokładowego miał możliwość zwiedzania w środku a także mógł zasiąść za sterami latającej maszyny. Wycieczka została zorganizowana przez p. Monikę Szymaniak oraz p. Edytę Rożnowską.