Jasełka

Jasełka są osadzone głęboko w tradycji chrześcijańskiej. To widowiska poświęcone Bożemu Narodzeniu, za twórcę których uznaje się Biedaczynę z Asyżu, św. Franciszka. Świętego Kościoła katolickiego i założyciela zakonu franciszkanów, który w noc Wigilijną roku 1223 urządził też w Greccio pierwszą w dziejach szopkę bożonarodzeniową.
Tegoroczne jasełka w naszej szkole pt. „Cud Świętej Nocy” odbyły się 21 grudnia 2012 roku. Wzięły w nich udział dzieci i młodzież z klas VI oraz IIIa. W sali gimnastycznej pięknie udekorowanej przez panie Edytę Rożnowską i Monikę Szymaniak oraz przy ogromnej i nieocenionej pomocy pana Krzysztofa Olczaka, zasiedli nauczyciele, rodzice, pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły. Po króciutkim wstępie zaczęło się przedstawienie jasełkowe, które składało się z czterech scen, a rozpoczynało je zgromadzenie anielskie.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy a także pasterze i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazującego scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, Heroda spiskującego z Szatanem, Hetmana, przeplatana była kolędami w wykonaniu chóru prowadzonego przez panią Kasię Stolińską, tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów a także nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na widowni duże wrażenie, czego efektem były owacje na stojąco. Natomiast dzieci przede wszystkim „zaistniały” w swoim własnym środowisku, miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.