Obrona przed agresywnym psem

Dnia 24 stycznia 2013r. w ramach realizacji programu bezpieczeństwa w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie z przewodnikiem psa rasy Siberian-husky „Lucky” panem Mirosławem Różańskim.
Tematem przewodnim był „Agresywny pies”. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dużym zaciekawieniem. Prowadzący zaprezentowali różne metody uchronienia się przed skutkami ataku niebezpiecznego czworonoga, lecz także pokazali, jak można wypracować u psa posłuszeństwo wobec właściciela. Głównym celem zajęć było przedstawienie słuchaczom rzeczywistych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń z udziałem psów, a także uświadomienie ich właścicielom obowiązków wynikających z faktu posiadania czworonogów. Treserzy podczas przeprowadzanej lekcji zadawali masę pytań dotyczących psychiki psów, tresury oraz właściwego postępowania z czworonogiem w różnych sytuacjach i miejscach. Zaprezentowali również jakie postawy powinno się przybierać gdy spodziewamy się ataku. Uczniowie dowiedzieli się, iż w takich sytuacjach najlepszą metodą obrony jest cisza i spokój. Postawę jaką powinni zachować w przypadku ataku psa to postawa bierna, nie powinni patrzeć zwierzęciu w oczy. W przypadku kiedy jednak sytuacja i zachowanie psa jednoznacznie wskazuje na to, że zwierzę może zaatakować i nie istnieje możliwość uniknięcia ataku (np. znajdujemy się na otwartej przestrzeni) najlepszym sposobem obrony jest przyjęcie tzw. pozycji „żółwia”. Pozycja „żółwia” polega na zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa, gdyż niedostępne stają się partie ciała – twarz, szyja, brzuch, nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne. Tę lekcję uczniowie zapamiętają na długo (z racji jej niecodzienności), a cenne wskazówki (które – w razie zagrożenia – pomogą wyjść z opresji) pozwolą na bezpieczne obcowanie z psami.