Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

W dniu 8 listopada 2013r. uczniowie Zespołu Szkół w Byszewie pojechali na wycieczkę edukacyjno – historyczną do Oświęcimia pod opieką M. Kubiak, M. Ambroziak, M. Szymaniak, B. Podolskiej i B. Leśniewskiej. Uczestnikami wycieczki byłi głównie uczniowie z klas III i II, ale także kilka osób z klasy I. Wycieczka poprzedzona została lekcjami wychowawczymi na zajęciach świetlicy oraz historii poświęconymi holokaustowi i Obozowi Koncentracyjnemu Oświęcim – Brzezinka. Uczniowie zostali przygotowani teoretycznie i psychicznie do wyjazdu poprzez m.in. filmy edukacyjne, rozmowy oraz przejrzenie strony internetowej Muzeum. Lekcje te pozwoliły przygotować ich do zajęcia właściwej postawy w trakcie zwiedzania Muzeum w Oświęcimiu. Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau uświadomiła uczniom wymiar ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony ukazała ludzi umierających bez prawa do godności. Uświadomiła im, że w obozie Birkenau wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami – bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi. Na zakończenie młodzież obejrzała dwudziestominutowy film dokumentalny, przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu.
Z Oświęcimia pojechaliśmy do Wadowic – miasta urodzin Ojca Świętego. Zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która jest ściśle związana z Janem Pawłem II. W tym właśnie kościele późniejszy papież został ochrzczony, tu modlił się, służył do mszy św., przyjął sakrament bierzmowania i odprawił mszę prymicyjną. Następnie młodzież mogła skosztować słynnej już na całym świecie „papieskiej” kremówki.