Wizyta w Bibliotece Miejskiej

W ramach popularyzacji czytelnictwa, młodzież z Zespołu Szkół w Byszewie wybrała się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie.
Przewodnikiem po bibliotece była przesympatyczna pani Sylwia. Na początku opowiedziała o tym, jak ważne jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży, jakie funkcje pełni biblioteka i przedstawiła krótką, ale ciekawą historię kutnowskiej biblioteki. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta w skupieniu słuchali jej słów.
Pierwszym punktem tej niezwykłej lekcji bibliotecznej było odwiedzenie działu dla dzieci i młodzieży. Tam pani Sylwia zapoznała uczniów z księgozbiorem. Przedstawione zostały również różne propozycje aktywnego spędzania czasu w bibliotece. Młodzież została zaproszona do udziału w konkursach, spotkaniach klubów czytelniczych oraz licznych warsztatach.
Kolejnym punktem zwiedzania była odnowiona czytelnia, gdzie każdy mógł obejrzeć wyeksponowane w gablotach propozycje czytelnicze. Uczniowie dowiedzieli się także o niezwykle pomocnym w szukaniu interesujących ich książek systemie ,, Mateusz” oraz została im przedstawiona możliwość korzystania z e-booków.
Następnie grupa przeszła do pomieszczenia, gdzie znajdowały się zbiory audiowizualne, począwszy od płyt winylowych, a skończywszy na nowościach filmowych. Została tam zorganizowana krótka lekcja historii dotycząca przemian zachodzących w świecie bibliotek na przestrzeni wielu lat.
Uczniowie mogli zobaczyć również salę projekcyjną, w której mają miejsce seanse filmowe. Natychmiast pojawiła się propozycja kolejnej wizyty w bibliotece, tym razem w celu obejrzenia ekranizacji którejś z lektur szkolnych.
Pani Sylwia zaprowadziła także grupę do wypożyczalni dla dorosłych, gdzie młodzież mogła zapoznać się ze znajdującym się tam księgozbiorem. Wielu uczniów wyraziło chęć założenia konta bibliotecznego, biorąc pod uwagę liczne nowości czytelnicze, jakie zauważyli na półkach.
Okazało się, że biblioteka to nie tylko książki i miejsce przeznaczone dla pasjonatów literatury, ale także miejsce, gdzie można miło spędzić czas, dzięki licznym atrakcjom organizowanym przez pracowników.