EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

16 października jest ogłoszonym przez Europejską Radę Resuscytacji „Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca”. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Byszewie już po raz trzeci świętowali go, biorąc udział w Ogólnopolskim Biciu Rekordu organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy „Na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej”. Akcja ta ma na celu propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zapoczątkowany przez WOŚP i prowadzony nieprzerwanie już od 10 lat program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować, do którego szkoła w Byszewie przystąpiła w 2014 roku, polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzięki temu uczniowie od najmłodszych lat oswajają się z ważnymi zagadnieniami oraz kształtują właściwe nawyki, zaś pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

W miniony poniedziałek nauka pierwszej pomocy rozpoczęła się jednocześnie w całej Polsce o godzinie 12.00. Uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły w Byszewie przez pół godziny prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na 35 fantomach. W akcji wzięło udział 157 uczniów. Całe wydarzenie zostało udokumentowane i przesłane do organizatora, a teraz uczniowie czekają na wyniki i wiadomość czy rekord został pobity.