Maria Konopnicka – święto patronki

 

Dziś obchodzimy rocznicę 178 urodzin Marii Konopnickiej – naszej patronki. Jest to idealny czas, aby przypomnieć kilka faktów z jej życia oraz zachęcić wszystkich do czytania poezji i prozy tej wybitnej autorki.

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Już w młodości przejawiała zainteresowanie literaturą. Debiutowała pod pseudonimem Marko w roku 1870, kiedy to opublikowała wiersz pod tytułem W zimowy poranek. Utwór został dobrze przyjęty przez czytelników, co zachęciło Marię do kolejnych prób literackich.

W kolejnych tekstach widoczna była nie tylko miłość do Kalisza (gdzie wówczas mieszkała), ale też duże zainteresowanie losami ojczyzny. Liryka ta przekonywała autentycznością oraz stylizacją na przekaz ludowy. Autorka dużą sławę zyskała również dzięki nowelom, które  tworzyła od lat 80 XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje nowela Dym, opublikowana w roku 1893. Inne nowele Marii Konopnickiej to między innymi Moi znajomi, Mendel Gdański, Nasza szkapa czy Miłosierdzie gminy.

Jako dojrzała autorka powróciła do wspomnień – efektem tego są takie teksty jak Z cmentarzy oraz Anusia. W roku 1908 publikuje natomiast Rotę, która jest wyrazem sprzeciwu autorki na niesprawiedliwość społeczną oraz brutalność zaborców (słynna sprawa dzieci wrzesińskich). Utwór przez wiele lat traktowany był jako hymn narodowy.

Poza pisaniem wierszy i nowel Maria Konopnicka miała także inne zajęcia: redagowała pismo kobiece „Świt”, współpracowała z kultowym „Bluszczem”, tworzyła teksty krytyczne oraz utwory dla dzieci (Śpiewnik dla dzieci, O Janku Wędrowniczku, Na jagody).

Na 25-lecie pracy artystycznej naród postanowił uhonorować poetkę, która dostała w prezencie dworek w Żarnowcu. Aktualnie znajduje się tam muzeum poetki (otwarte 15 września 1960 roku). Drugie muzeum znajduje się w Suwałkach, gdzie jest także szlak pieszy z figurkami krasnali. Autorka posiada również kilka pomników (w Warszawie, we Wrześni czy w Gdańsku), a nawet krater nazwany swoim nazwiskiem (planeta Wenus).

Maria Konopnicka zmarła w roku 1910 – została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Panteonie Wielkich Lwowian. Do dziś uważana jest za jedną z najważniejszych polskich poetek oraz wielką patriotkę.