„Święto Kobiet” tradycją w naszej Szkole

8 marca to Święto Kobiet, dzień, w którym przypominamy wszystkim o szczególnej roli kobiet w rodzinie, społeczeństwie, w państwie. Składamy im kwiaty, życzenia, zapewniamy o równouprawnieniu. Przyzwyczailiśmy się do tego, tak jakby to istniało od zawsze.
Jednak od zarania dziejów ludzkości było inaczej. We wszystkich dawnych kulturach i religiach kobieta była traktowana przedmiotowo. W wielu państwach tak jest do dzisiaj. Kobieta mogła być niewolnicą, nałożnicą a przede wszystkim rodzicielką. Nie mając wykształcenia ani prawa do nauki, była własnością swojego mężczyzny, całkowicie zależną od niego. Nie mogła poślubić ukochanego mężczyzny; o jej losie decydował układ zawarty między jej rodzicami, a rodzicami przyszłego męża. Nawet do dziś nasz język polski przechowuje znamiona tej niesprawiedliwości – mężczyzna się żenił a kobietę wydawano za mąż.
Wizerunek kobiety, jako ucieleśnienia wszelkiego zła i szatańskich pokus, został ukształtowany już w starożytności, w Judaizmie, w biblijnym raju. Oskarżano Ewę o skuszenie Adama, co w konsekwencji miało spowodować utratę raju przez całą ludzkość i ściągnięcie na nią wiecznego gniewu Bożego. W Średniowieczu a nawet jeszcze w 18 wieku mnóstwo kobiet oskarżanych o czary było poddawanych torturom i ginęło na stosach.
Mamy szczęście, że żyjemy obecnie w innej epoce w kulturze zachodnio – europejskiej. Kobiety uzyskały już wiele praw, jednak nadal liczne organizacje na świecie muszą walczyć o prawa do równego traktowania kobiet z mężczyznami w rodzinach i w życiu społecznym.
Warto o tym pomyśleć przy okazji składania życzeń. Okazujmy szacunek kobietom nie tylko w tym jednym dniu.
W naszej szkole uczciliśmy Święto Kobiet uroczystą akademią. Przed publicznością wystąpili nasi uczniowie z gimnazjalnego zespołu teatralnego WAŻNI–NIEPOWAŻNI, którzy przedstawili sztukę kabaretową „Twarde prawo”. Następnie wystąpiła uczennica z czwartej klasy Julia Maciejewska, która zaśpiewała piosenkę „Być kobietą”.
Po akademii uczniowie złożyli solenizantkom piękne życzenia. We wszystkich klasach chłopcy uczcili ten dzień w szczególny sposób. Ze szkolnych plotek wynika, że dziewczęta były w tym dniu bardzo zadowolone.