Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     29 września obchodzony jest w całym kraju Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma już 16-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie  idei głośnego czytania i rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat. Czytanie na głos stymuluje rozwój młodego człowieka oraz wzbogaca słownictwo. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt. 29 września w wielu szkołach i bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie.

     W naszej szkole również uczciliśmy ten dzień. Uczniowie klas I–III SP czytali głośno fragmenty baśni, uczniowie klas IV–VI fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza, a gimnazjaliści fragmenty powieści historycznej „Quo vadis”.

     Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań młodego słuchacza po to, by mógł spędzić czas z przyjemnością i odbierać go jako prawdziwą przygodę. Zachęcają także do kontynuowania tej czynności w późniejszych latach.

     Psychologowie podkreślają, że młody człowiek, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas procentuje w przyszłości.

dsc_4768dsc_4767