WYCIECZKA WIEDEŃ – MORAWY

W październiku uczniowie Zespołu Szkół w Byszewie udali się na wycieczkę zagraniczną do trzech europejskich miast – Wiednia, Bratysławy i Ołomuńca.

Swoją przygodę rozpoczęli już we wczesnych godzinach porannych, a po południu bezpiecznie dotarli do Wiednia. Na rozgrzewkę zwiedzili Muzeum Historii Naturalnej –Das Naturhistorische Museum Wien – wspaniały budynek bulwaru wiedeńskiego – Ringu (Wiener Ringstraße), w którym znajdują się jedne z największych na świecie zbiory przyrodnicze. Kolekcja, ufundowana przed 250 laty przez cesarza Franciszka I Lotaryńskiego, została od tego czasu rozbudowana do ponad 25 milionów eksponatów.

Drugiego dnia, wczesnym rankiem uczestnicy wycieczki udali się na zwiedzanie Bartysławy, podczas którego wysłuchali m.in. legendy o odwróconym stole-górującym nad miastem zamku. Spacerowali również po Starówce, a następnie udali się w kierunku Wiednia.

W stolicy Austrii, dzieci objechały autokarem Ring Strasse. Następnie uczestnicy wycieczki podziwiali niezwykłe Domy Hunderwassera oraz przepiękną, zachwycającą swym bogactwem i rozmiarami, zimową rezydencję cesarzowej Sisi –  Hofburg. Kolejnym punktem programu była Starówka, gdzie uczniowie mogli podziwiać: Parlament, Katedrę św. Szczepana, Operę oraz  wizytowe ulice miasta – Graben.

Na zakończenie dnia zwiedzający udali się do letniej rezydencji cesarskiej – Schonbrunn, gdzie mogli zwiedzić pałac oraz okazały, przepięknie utrzymany park.

Ostatniego dnia wyprawy również nie brakowało atrakcji. W drodze powrotnej uczniowie mieli dwa przystanki w Czechach. Pierwszym był Morawski Kras, gdzie dzieci zwiedzały Jaskinie Punkevní. Podczas zwiedzania uczniowie dostali się na dno przepaści Macocha, a następnie odbyli spływ łódeczkami po podziemnej rzeczce Punkvi. Po tych atrakcjach uczestnicy wycieczki udali się do drugiego, po centrum Pragi, największego zespołu zabytkowego  w Czechach – Ołomuńca. Uczniowie podziwiali stojącą na Górnym Rynku kolumnę Trójcy Przenajświętszej, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto zwiedzali równie cenne XIX-wieczne Śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice: Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami.

Tym samym przygoda z europejskimi miastami dobiegła końca. Wszyscy uczestnicy, zmęczeni ale pełni wrażeń i miłych wspomnień bezpiecznie dotarli do domu.