„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”- Andrzejki u przedszkolaków

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 30 listopada wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Pod opieką wychowawczyni dzieci przelewały wosk przez dziurkę od klucza. Następnie wspólnie staraliśmy się z jego kształtu odczytać, co jest nam pisane. Dzięki zabawie „Koło przyszłości” dowiedzieliśmy się, kim zostaną dzieci, jak dorosną. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że najwięcej dzieci zostanie: lekarzem, pisarzem, milionerem, oraz artystą zajmującym się malarstwem. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały wszystkie dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wróżby nie stanowiły oczywiście jedynej atrakcji.
Po andrzejkowych czarach i konkursach, dzieci wzięły udział w różnych zabawach muzyczno- ruchowych. Pokazały także swoje niesamowite umiejętności taneczne. Andrzejkowe święto było okazją do wesołej integracji, wspaniałej zabawy dostarczającej wielu przeżyć i emocji. Rozbudziło w dzieciach ciekawość i chęć poznawania naszej ludowej tradycji. Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie z pewnością na stałe wpiszą się w harmonogram uroczystości naszego przedszkola. Magiczne wróżby zachowały swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie 🙂